Serigrafi Baskı Nedir?

Promosyon ürünlerinde birçok baskı çeşidi bulunmaktadır, bunlardan biride serigraf baskıdır. Serigraf baskı her türlü düz yüzeye uygulanabilen ve uygulandığı bölgeye parlak bir görünüm sağlamaktadır. Kimyasal dayanıklılığı oldukça yüksektir. Serigraf baskı, ipek baskı ve özgün baskı adlarıyla da anılmaktadır.

Metal, kağıt, cam, plastik, tekstil, seramik ve benzeri alanlarda serigraf baskı uygulanabilir. Serigraf baskı sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Günümüzde serigraf baskı promosyon ürünleri için olmazsa olmazlardandır.

Serigraf baskı için kullanılan birçok araç bulunmaktadır. Bunlar ;

– Serigraf Baskı Mürekkepleri: Serigraf baskının olmazsa olmazlarındandır. Bir sürü renk barındırmaktadır. Bu kadar fazla rengin bulunması her renkten kullanılacak diye bir şart yoktur. Önemli olan yüzeyin üstünde kendini belli edecek renk seçilmesidir.

– Çerçeveler: Serigraf baskı uygulanacak alanın gerileceği kısımdır. Çerçeveler bir sürü farklı malzemeden yapılabilir. Bunların geneli ahşap ve metaldir. Farklı malzemelerden yapılmasının bazı nedenleri vardır. Metal çerçevelerde baskının daha iyi yapışması sağlanmaktadır.

– Sıyırıcılar: Bir diğer ismiyle rakledir. Baskı yapılacak yüzeye deliklerden geçerek ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Günümüzde cam rakleler kullanılsada asıl rakle kauçuk rakledir.

– Geciktiriciler: Baskı süresinin uzatılmasını sağlar. Baskı yapılacak isim veya logonun uzun süreceği zamanlarda kullanılır.

– Hızlandırıcılar: Geciktiricilerin tam tersi amaçla kullanılır. Baskının hızlı kurumasını sağlar.

– İncelticiler: Baskı mürekkebinin deliklerin arasından daha hızlı geçmesini sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir